Головна » 2013 » Лютий » 25 » Протокол патанатомічної конференції
10:12 AM
Протокол патанатомічної конференції
  ПРОТОКОЛ 

патологоанатомічної конференції Косівської ЦРЛ від 30.01.2013року №1


Голова    конференції - Ціхонь З.О.- заступник директора департаменту охорони здоров'я ОДА

 Співголова конференції - Любінець Л.В. - обласний дитячий кардіолог

Опонент - Будащенко С.О. - завідувач дитячої міської  поліклініки м. Івано-Франківська

Доповідачі:           Сікорин Я.Я. - дитячий патологоанатом

Томенко СІ. - заступник головного лікаря ЦРЛ з пологової допомоги та охорони дитинства

Запрошені:        Сенюта Л.М. - головний спеціаліст з педіатрії департаменту охорони здоров,я ОДА, лікарі педіатри , сімейні лікарі, патронажні медсестри, завідувачі ФАПами, адміністрація Косівської ЦРЛ

Порядок денний: розбір летального випадку дитини Бойчука Юрія Івановича , 05.05.2012року народження , жителя с. Снідавка

Діагноз клінічний: Раптова смерть грудної дитини.

Діагноз патанотомічний: Гіпертрофічна кардіоміопатія ( маса серця 156 грам). Кардіомегалія (11,0*7,5*6,5см). Гіпертрофія міокарду лівого шлуночка та міжшлуночкової перегородки ( товщина 2см). Вогнищевий фіброз мітрального клапану. Фіброеластична конфігурація грудного та черевного відділу аорти, дрібних артерій. Формуюча аневризма висхідного відділу аорти. Вторинний кальциноз артерій підшлункової залози, наднирників. Дистелектази. Вогнищева задньодолева застійна інтерстиціальна пневмонія. Венозне повнокрів'я печінки, селезінки , нирок. Дистрофія паренхіматозних органів АТ тимусу 2 степені.

Виступили :

1. Голова конференції  Ціхонь 3.0. - заступник директора департаменту охорони здоров'я. Ознайомила присутніх з метою проведення патологоанатомічної

конференції та наголосила на необхідності прийняття заходів щодо попередження подібних випадків.
     2. Доповідач Томенко СІ. - заступник головного лікаря з пологової допомоги та охорони дитинства.

Бойчук Оксана Ярославівна , 09.03.1990р.н., жителька с. Снідавка Косывського району, стала на облік в жіночій консультації Косівської ЦРЛ з приводу даної вагітності 21.09.2012 року в терміні гестації 7-8 тижнів. УЗД проведено 3 рази : 19.10.2011р. (Птижнів 6 днів ), 20.02.2012р. ( 29 тижнів ), 18.04.2012 р. з доплерометрією судин пуповини (37 тижнів) - без особливостей. Загальноклінічні аналізи в межах норми, РВ - від'ємна , тест на СНІД - від'ємний , HвsAg - не виявлено. Оглянута лікарями-спеціалістами: здорова.

Поступила в пологове відділення Косівської ЦРЛ 05.05.2012року о 7-ій годині 30 хвилин. Пологи 1- і , вчасні , фізіологічні, в терміні гестації 40 тижнів . Об 11 годині 20 хвилин народився живий доношений хлопчик з масою тіла 3400г , довжиною - 53 см, ОГ- 35,5 см, ОГК - 35см , оцінкою по шкалі Апгар - 8\9 балів. Проведена вакцинація проти туберкульозу та гепатиту В , проба на фенілкетонурію та гіпотиреоз за інформованою згодою матері .

Після виписки зі стаціонару 08.05.2012року дитина проживала в с. Снідавка , патронаж до дитини здійснювала акушерка ФАПу Баняс Г.М.. Село Снідавка відноситься до Яворівської ЛА , де відсутній лікар-педіатр. На прийом до лікарів -педіатрів ЦРЛ під час їхніх виїздів в село мати з дитиною не з'являлася.

Періодично дитина жила в с. Город у бабусі , але акушерка Баняс Г.М. не повідомляла про це медпрацівників ФАПу с. Город та дільничного педіатра.

Дитина перебувала на грудному вигодовуванні до 8-місячного віку , отримувала прикорм. Батьки самовільно перевели хлопчика на штучне вигодовування з 8-й місяців ( коров'яче молоко) . Не щеплений через відсутність вакцини АКДП , а при наявності вакцини - через відмову матері, яка не зареєстрована відповідно до діючих вимог ( відсутня форма 063-2\о в амбулаторній картці).

Зі слів матері та записів в ф.112\о, хлопчик не хворів . Перший випадок захворювання зафіксовано у ф.112\о 17.01.2013р., коли мати звернулась до акушерки зі скаргами на зниження апетиту у дитини. Дитина оглянута в цей же день акушеркою ФАПу Баняс Г.М., зафіксовано підвищення температури тіла до 37, , прорізування нижніх різців , незначне здуття живота. Призначено біфідумбактерин , жарознижуючі свічки при умові зростання температури тіла більше 38,5 С.

18.01.2013року в телефонному режимі Баняс Г.М. спілкується з мамою , яка відмітила , що стан дитини покращав , температура тіла в межах норми , активний , апетит збережений. Загрозливих симптомів щодо життя дитини немає. Зі слів матері , ввечері 18.01.2013року дитина їла молоко та деруни , була активною , цікавилась іграшками . Вночі з 18.01.201 Зроку на 19.01.201 Зроку спав з перервами . Біля 6-ї години ранку мати з дитиною заснули , а біля 10-ї мати помітила в,ялість дитини , відсутність реакції на подразники.

По телефону повідомлена акушерка , яка викликала бригаду швидкої допомоги о 10 годині 40 хвилин та пішла до дитини. Повідомлено в телефонному режимі про випадок заступника головного лікаря з питань пологової допомоги та охорони дитинства С. Томенко о Югодині 40 хвилин .Після отримання виклику в село зразу ж виїхала бригада швидкої допомоги. До дороги дитину через неможливість під'їзду автотранспорту доставили саньми. Лікар швидкої допомоги Угринюк М.М. при прибутті на місце констатувала смерть дитини.

Про факт смерті дитини повідомлено РВ УМВС та районну прокуратуру . 23.01.201 Зроку проведено патологоанатомічне дослідження тіла дитини в патологоанатомічному відділенні ОКЛ.

Питання : Л. Сенюта - головний спеціаліст ДОЗ ОДА з педіатрії. Чи повідомляла Баняс Г.М. про неявку матері з дитиною на огляд лікарів ?

Відповідь: Ні.

Питання: Л. Сенюта - Чи оглядалась дитина лікарями - спеціалістами? Відповідь: Ні.

Питання: З.Ціхонь - Чи Ви, як заступник головного лікаря, знали про те, що на дільниці є дитина, яка спостерігається виключно акушеркою? І як спостерігаються інші діти на дільницях де відсутні лікарі?

Відповідь: Ні, мене не попереджено. Інші діти обслуговуються бригадним методом, спеціалістами ЦРЛ при виїздах згідно графіків.

3.   Доповідач Сікорин Я.Я. - дитячий патанатом , який ознайомив присутніх з ходом та результатами проведення патологоанатомічного дослідження. Продемонстрував слайди із зображенням розмірів внутрішніх органів дитини(серця,легень , печінки і т.д.) , їх анатомічної будови , результати гістологічного дослідження.

Патанатомічний та клініко-патанатомічний діагнози: Гіпертрофічна кардіоміопатія ( маса серця 156 грам). Кардіомегалія ( 11,0*7,5*6,5см). Гіпертофія міокарду лівого шлуночка та міжшлуночкової перегородки (2см). Вогнищевий фіброз мітрального клапану. Фіброеластична конфігурація грудного та черевного відділу аорти, дрібних артерій. Формуюча аневризма висхідного відділу аорти. Вторинний кальциноз артерій підшлункової залози, наднирників. Дистелектази. Вогнищева задньодолева застійна інтерстиціальна пневмонія. Венозне повнокрів,я печінки, селезінки , нирок. Дистрофія паренхіматозних органів . АТ тимусу 2 степені.


4.   Опонент Будащенко С.О. - завідувач дитячої міської поліклініки м. Івано-Франківська. Провела експертну оцінку ф.112\о дитини Бойчук Ю.І., 05.05.2012 року
народження. Спостереження на дільниці за дитиною здійснювалось із повним порушенням наказу МОЗ України від 28.03.2008р.
№ 149 «Клінічний протокол догляду за здоровою дитиною віком до 3 років». Дитина спостерігалась не регулярно і виключно акушеркою ФАПу. Відсутні дані про школу матерів. Записи в картці не інформативні, не коректні. Не при всіх відвідуваннях дитини відмічені частота дихань та серцевих скорочень. Не внесені всі дані про масо-ростові показники . Відмова матері від проведення профілактичних щеплень не зафіксована формою 063-2\о. Не має даних про повідомлення адміністрації ЦРЛ та соціальних служб про факт неявки дитини на огляди педіатром , перебування її на іншій дільниці ( с. Город ) , епізод захворювання дитини 17.01.201 Зроку. Записи при огляді з приводу звернення некваліфіковані, рекомендації не відповідають вимогам протоколів, хоча не могли вплинути на подальший розвиток подій і смерть дитини (рецензія додається).

В обговоренні взяли участь :

1. Любінець О.В. - обласний дитячий кардіолог.. Навела статистичні дані щодо випадків захворюваності на кардіоміопатію у дітей , можливі причини її виникнення . Звернула увагу на безсимптомний перебіг захворювання у дітей раннього віку , основні причини смерті при даному захворюванні. Серцево - судинні захворювання та вроджені вади розвитку серцево-судинної системи у дітей зростають, слід звертати увагу на наявність «малих» симптомів захворювань , оскільки вони можуть бути першими проявами маніфестації хвороби, (рецензія додається)

 

2 Фазан І.В. - головний лікар ЦРЛ . Наголосив на дотриманні правил трудової дисципліни , вимог клінічних протоколів ведення захворювань . Діти 1- го року життя - пріоритет в роботі сімейного лікаря. Адміністрацією ЦРЛ розроблено заходи щодо попередження дитячої смертності та покращення надання допомоги дитячому населенню та видано наказ по Косівській ЦРЛ із затвердженим графіком роботи лікарів на дільницях, де відсутні лікарі. 

Висновок:

Ціхонь З.О. - заступник директора департаменту охорони здоров'я, голова конференції, підвела підсумки конференції: смерть дитини Бойчук Ю.І., 05.05.2013року народження , жителя с. Снідавка Косівського району, зважаючи на дані патолого - анатомічного дослідження, була невідворотною.

В процесі вивчення даного випадку та на підставі рецензування медичної документації виявлено недоліки щодо спостереження за дитиною раннього віку на дільниці. Не зважаючи на те, що причина смерті дитини була практично невідворотною (єдиний радикальний метод лікування - це пересадка органу, в даному випадку серця), при ретельному спостереженні за дитиною на дільниці не могло бути не виявлено ознак тих чи інших відхилень, що повинно було наштовхнути лікаря на необхідність подальшого обстеження.

Наголосила на неухильному дотриманні вимог наказу МОЗ України від 20.03.2008року № 149 «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду за здоровою дитиною віком до 3 років» зі сторони середніх медичних працівників, лікарів загальної практики - сімейної медицини та лікарів - педіатрів.

Адміністрації ЦРЛ необхідно розробити заходи щодо попередження смертності дітей не залежно від причини, ширше залучати до співпраці соціальні служби та органи місцевого самоврядування для своєчасної госпіталізації дітей при виникненні у них загрозливих для життя станів чи захворюваннях.

Посилити контроль за роботою патронажної служби.

Заступникам головного лікаря ЦРЛ з пологової допомоги та допомоги дітям Томенко СІ. та з медичного обслуговування Микитюку Д.М. щоденно моніторувати ситуацію щодо захворюваності дітей, особливо раннього віку. Змінити форму постійного навчання персоналу та переорієнтувати її на тренінги персоналу з питань невідкладної допомоги на догоспітальному етапі, визначення загрозливих станів, дотримання протоколів тощо.
Голова конференції:                                                                          3. Ціхонь

 

Секретар:                                                                                         Г. Дзвінчук


Категорія: Новини закладу | Переглядів: 2274 | Додав: Skipper
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]